Wiadomości

  • 8 lutego 2022
  • wyświetleń: 1904

Pół setki interwencji. Niebezpieczne ferie w górach

W górach zima - i ferie - w pełni. Niestety, beskidzcy ratownicy mają pełne ręce roboty. Sporo pracy mają także miejscowi policjanci. A zimowa przerwa w nauce w województwie śląskim rozpocznie się dopiero 14 lutego.

Pół setki interwencji. Niebezpieczne ferie w górach
Pół setki interwencji. Niebezpieczne ferie w górach · fot. Grupa Beskidzka GOPR


Ratownicy z Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podsumowali swoje działania na półmetek ferii zimowych. - Od 15 stycznia przeprowadziliśmy 48 działań ratunkowych (21 wypraw, 25 akcji i 2 interwencje) z udziałem 85 osób poszkodowanych. Na terenach ośrodków narciarskich zabezpieczanych przez ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR udzieliliśmy pomocy w 444 wypadkach - podają goprowcy z Beskidów.

Goprowcy z naszego regionu podali także przykłady interwencji z ubiegłego tygodnia. W środę, 2 lutego 12-letnia uczestniczka obozu harcerskiego z bazą w schronisku na Błatniej, po powrocie z wieczornego spaceru w rejonie szczytu, doznała trudnego do zatamowania krwotoku z nosa. Pierwszej pomocy turystce udzielił ratownik dyżurny z SR Klimczok, który tego wieczoru i następnego dnia pozostał w kontakcie z wychowawcą obozu.

Z kolei w niedzielę, 6 lutego przed południem ratownicy z CSR wyjechali do zgłoszenia na niebieskim szlaku Przełęcz Przegibek - Magurka Wilkowicka, gdzie u 56-letniego turysty doszło do nagłego zatrzymania krążenia. - Świadkowie zdarzenia podjęli resuscytację krążeniowo-oddechową. Po dotarciu na miejsce, czynności ratunkowe przejęli ratownicy medyczni GOPR. Pomimo starań wielu osób, życia mężczyzny nie udało się uratować. Jego ciało, po czynnościach proceduralnych policji, decyzją prokuratora zostało przetransportowane do Wilkowic - informuje Grupa Beskidzka GOPR.

Pół setki interwencji. Niebezpieczne ferie w górach
Pół setki interwencji. Niebezpieczne ferie w górach · fot. Grupa Beskidzka GOPR


O bezpieczeństwo w górach dbają także policjanci z regionu. Opublikowali szereg rad, które pozwolą na spędzenie bezpiecznie ferii:
  • Jeżeli wychodzimy w góry, oceńmy realnie swoje możliwości i umiejętności.
  • Pamiętajmy o ubiorze adekwatnym do warunków atmosferycznych, które w górach mogą się błyskawicznie pogorszyć.
  • Zadbajmy o odpowiednie wyposażenie i wysłuchajmy komunikatów o warunkach atmosferycznych.
  • Poinformujmy najbliższych, gdzie i z kim się wybieramy.
  • Warto również zadbać o ściągnięcie dostępnej darmowej aplikacji "Ratunek", która w razie nagłej kryzysowej i nieprzewidzianej sytuacji, pozwoli ratownikom sprawnie i skutecznie ustalić aktualną lokalizację osób i, co za tym idzie, udzielić skutecznej pomocy.


Stróże prawa wszystkim narciarzom i snowboardzistom przypominają takżew Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS):
  • Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby.
  • Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju, stanu trasy i warunków atmosferycznych.
  • Narciarz jadący powyżej musi ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu poniżej.
  • Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej, jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz wyłącznie w takiej odległości, która nie stworzy zagrożenia dla wyprzedzającego.
  • Narciarz lub snowboarder korzystający z oznakowanej drogi zjazdu przy dołączeniu się do ruchu, lub podejściu w górę stoku, musi spojrzeć w górę i w dół, aby upewnić się, że może to uczynić bez spowodowania zagrożenia dla siebie i innych.
  • Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności.
  • Narciarz lub snowboarder musi podchodzić, lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.
  • Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
  • W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu powinien udzielić pomocy poszkodowanemu.
  • Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym czy świadkiem, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

mp, raz / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Narty" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Narty

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Narty" podaj