Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 9 października 2018
  • wyświetleń: 2389

Maczkowcy będą świętować. Chcą przybliżyć postać generała

Za nami:

Beskidzkie Stowarzyszenie Maczkowców - zrzeszające żołnierzy-weteranów 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka, członków ich rodzin oraz sympatyków - chce przypomnieć 80. rocznicę objęcia dowództwa 10 Brygady Kawalerii przez Stanisława Maczka i jego pobyt w Bielsku.

Generał Maczek, Maczkowcy, wojsko, armia
Maczkowcy będą świętować. Chcą przybliżyć postać generała · fot.


11 listopada 1938 r., w 20. rocznicę odzyskania niepodległości, w naszym mieście odbyła się parada wojskowa, którą przyjmował płk Stanisław Maczek, świeżo mianowany dowódca brygady stacjonującej wówczas w Bielsku po powrocie z Zaolzia.

Maczkowcy chcą przybliżyć bielszczanom sylwetkę wybitnego dowódcy, pokazać umundurowanie i wyposażenie oraz pojazdy ówczesnego Wojska Polskiego.

12 października o godz. 17.00 w atrium zamku Sułkowskich zaplanowano otwarcie wystawy 100 lat broni pancernej, promocję książki Jerzego Majki 10 BK na Śląsku Cieszyńskim w 1938 r. oraz wspomnienie o działalności żołnierzy gen. S. Maczka i członków Beskidzkiego Stowarzyszenia Maczkowców w latach 1988-2018.

13 października uroczystości rozpocznie o godz. 10.00 msza odprawiona w intencji generała, jego żołnierzy oraz ich rodzin w katedrze św. Mikołaja, po której nastąpi przemarsz na cmentarz parafialny przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie odbędzie się apel pamięci. Po zapaleniu zniczy i złożeniu kwiatów na grobach żołnierzy uczestnicy - w asyście Kompanii Honorowej 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. S. Maczka ze Świętoszowa, orkiestry 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, kompanii 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, pocztów sztandarowych jednostek wojskowych i szkół noszących imię generała oraz Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki, harcerzy z Beskidzkiego Hufca ZHP, grup rekonstrukcji historycznej, pojazdów wojskowych - przemaszerują na plac Chrobrego, gdzie odbędzie się pokaz musztry orkiestrowej i sprawności wojskowej. Uroczystości zakończy żołnierska grochówka ok. godz.16.00.

maczkowcy

ab / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.