Wiadomości

  • 27 stycznia 2024
  • wyświetleń: 792

Podróż do lat 20. XX wieku w Fałatówce. Wystawa o patronie muzeum

"Sztuki Piękne. Miesięcznik poświęcony architekturze, rzeźbie, malarstwu, grafice i zdobnictwu" to periodyk, który wydawała przed wojną Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie. Jeden z jego numerów poświęcony był Julianowi Fałatowi, a przypomnieć o nim chce bystrzańska "Fałatówka".

Wystawa "Fałatowskie Sztuki Piękne" w Fałatówce · fot. Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej -


Wystawa "Fałatowskie Sztuki Piękne" dostępna będzie dla zwiedzających do końca pierwszego półrocza 2024 roku. - To intelektualne i emocjonalne spotkanie z twórczością dwóch wybitnych malarzy: Władysława Jarockiego (1869-1965) i Stefana Filipkiewicza (1869-1944), którzy przybyli z wizytą do Bystrej, do sędziwego mistrza - Juliana Fałata. Przyjechali w listopadzie 1924 roku, aby omówić przygotowania do specjalnego numeru „Sztuk Pięknych” w całości poświęconego wybitnemu akwareliście - wyjaśnia Teresa Dudek Bujarek z Fałatówki.

Numer ten ukazał się dopiero w kwietniu 1926 roku. - Fałat w pełni zaangażował się w jak najlepsze opracowanie i zredagowanie „swojego” numeru. Żył kolejnymi wizytami redaktorów, uzgodnieniami terminów, doborem prac do reprodukcji, weryfikowaniem dat i wydarzeń ze swojego życiorysu, martwił się, czym podejmie gości, cieszył na możliwość rozmowy, dyskusji o sztuce i nie tylko. Wszystko to było dla niego bardzo ważne i stanowiło ożywczą treść jego monotonnego życia, wiedzionego z dala od centrów artystycznych wydarzeń - wyjaśnia Dudek Bujarek.

Miesięcznik finalnie miał 35 stron, zawierał między innymi artykuł krytyczny napisany przez warszawskiego historyka sztuki Mieczysława Tretera zilustrowany 34. reprodukcjami prac Juliana Fałata.

Na ekspozycji w muzeum, oprócz wspomnianego egzemplarza, będzie można oglądać ascetyczny w formie nekrolog bystrzańskiego mistrza akwareli oraz okładki dwóch innych tomów "Sztuk Pięknych" przygotowanych przez utalentowanych i młodych twórców tamtych lat.

- Na wystawie znalazły się również prace malarskie Władysława Jarockiego i Stefana Filipkiewicza, dwóch wzmiankowanych profesorów krakowskiej ASP, którzy odwiedzili Bystrą jesienią 1924 roku, by zainaugurować prace nad fałatowskim numerem. Są to kompozycje o tematyce rodzajowej i pejzażowej, wykonane w technice farb akwarelowych na papierowym podłożu oraz olejnych na płótnie i tekturze. Dopełnieniem artystycznej opowieści są archiwalia: list Mieczysława Tretera do Juliana Fałata z 1926 roku oraz korespondencja malarza z córką, z lat 1924-1925, w której autor drobiazgowo relacjonował przygotowania - dodaje Dudek Bujarek.

Do Fałatówki można dojechać linią autobusu 57 z dworca w Bielsku-Białej - odjazd o 9:40, a powrót z Bystrej o 12:19.

kr / bielsko.info

źródło: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.