Wiadomości

  • 10 stycznia 2024
  • 14 stycznia 2024
  • wyświetleń: 2383

Nie żyje Danuta Boba. Walczyła z komunistycznym reżimem o wolną edukację

5 stycznia, w wieku 102 lat, zmarła Danuta Boba. Była pierwszą powojenną edukatorką domową, która walczyła z komunistycznym systemem o prawo do wolności w zakresie wychowania i edukacji dzieci i młodzieży.

Nie żyje Danuta Boba. Zasłużona bielszczanka miała 102 lata
Nie żyje Danuta Boba. Zasłużona bielszczanka miała 102 lata · fot. UM Bielsko-Biała


Śmierć bielszczanki potwierdził nam Tomasz Ficoń, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Warto przypomnieć, że Danuta Boba w 2021 roku odebrała tytuł Zasłużonej dla Miasta Bielska-Białej.

Urodziła się 27 stycznia 1921 roku. Wyjątkowo uzdolniona, osiągała najwyższe noty za naukę. W okresie międzywojennym jako 10-letnia uczennica udzielała korepetycji również krewnym swoich nauczycieli. Pracowała jako korepetytorka dla młodszych koleżanek nie tylko w gimnazjum, ale także po maturze w okresie wojny, gdy Niemcy zlikwidowali gimnazja. W ramach tajnego nauczania przygotowywała uczennice do matury. Działała w PCK, ukończyła kurs pierwszej pomocy, a po wybuchu II wojny światowej w szpitalu polowym opatrywała rannych żołnierzy i cywilów.

Zasłynęła jako propagatorka nauczania domowego i czynna uczestniczka walki o prawo do wolności w zakresie wychowania i edukacji dzieci i młodzieży w trudnych czasach komunistycznego reżimu w latach 1952-1962. Jej nieugięta postawa życiowa oraz działania na rzecz domowego nauczania dzieci podejmowane wbrew oczekiwaniom komunistycznych władz, mogły być wzorem do naśladowania. Nauczanie domowe nie spodobało się ówczesnym władzom, które w ciągu 10 lat wytoczyły rodzinie Bobów 18 procesów.

Danuta Boba i jej mąż Bartłomiej byli wielokrotnie nagabywani i zastraszani przez Urząd Bezpieczeństwa, szczególnie gdy zdecydowali się napisać skargę do Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Dzięki heroicznej walce i odwołaniu się do premiera Józefa Cyrankiewicza uzyskali zgodę na edukację domową ze względów światopoglądowych jako jedyna rodzina w PRL. Państwo Bobowie stali się jedynym łącznikiem pomiędzy przedwojenną tradycją edukacji domowej a jej wznowieniem w wymiarze ogólnopolskim po 1989 r. Danuta Boba była jedyną w PRL domową edukatorką swoich dzieci w latach 1952-1981.

W 2022 roku premierę miał także film dokumentalny "W imię najwyższych wartości" w reżyserii Piotra Augustyniaka. Opowiada on historię Bartłomieja i Marii Bobów dotyczącą ich starań o wolność wychowania i edukacji za czasów PRL.

Tę samą tematykę podejmuje także książka Magdaleny Giercarz-Borkowskiej pt. Edukacja domowa od tradycji ku współczesności.

kr / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.