Praca Bielsko-Biaa Praca Bielsko-Biaa

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 2 października 2013
  • wyświetleń: 4395

Stary sprzęt w nowoczesnej klinice

W Poliklinice Stomatologicznej „Pod Szyndzielnią” pojawiła się nietypowa wystawa. W budynku Polmedico zobaczyć można m.in. fotel dentystyczny z połowy XX wieku, czy sprzęt stomatologiczny jakiego używali dentyści blisko 100 lat temu.

klinika stomatologiczna
fot.


klinika stomatologiczna
Stary sprzęt w nowoczesnej klinice · fot.


Wystawa to inicjatywa dr Claudiusa Beckera, współwłaściciela Polikliniki Stomatologicznej „Pod Szyndzielnią”. - Udało mi się ją zorganizować dzięki uprzejmości Muzeum w Bielsku Białej i Gminy Żydowskiej - mówi doktor. - To stamtąd pochodzą eksponaty, które można zobaczyć w naszej klinice - dodaje.

W holu na pierwszym piętrze stanęło kompletne wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Wśród eksponatów jest skórzany fotel oraz liczne narzędzia używane przy zabiegach przeprowadzanych w ubiegłym stuleciu.

Korzystał z nich m.in. dentysta Zygfryd Dawidowicz. Lekarz urodził się w Bielsku w 1900 roku, w rodzinnym mieście zdobywał również pierwsze doświadczenie stomatologiczne. W trakcie wojny służył w polskiej armii, oprócz zwykłego leczenia zębów, wykonywał setki poważnych zabiegów, także chirurgicznych z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego oraz przewodowego.

Po wojnie wrócił do Bielska, gdzie ponownie otworzył swój gabinet. W latach pięćdziesiątych wraz z bratem Erwinem oraz szwagrem Karolem Fuchsem wynalazł i opatentował urządzenie wykorzystywane w ortodoncji (narzędzie do pomiaru wysokości zwarcia). Pacjentów z Bielska leczył w państwowej placówce oraz we własnym domu.

Całość wystawy została dopełniona grafikami o tematyce stomatologicznej nawiązującymi do epoki. Swoje miejsce na ścianach kliniki znalazły także obrazy autorstwa dr Zygfryda Dawidowicza.

- Nasza klinika działa od 15 lat,- mówi dr Claudius Becker. - Od tego czasu nie tylko leczymy mieszkańców Podbeskidzia, stale podnosząc poziom świadczonych usług, ale również organizujemy wiele akcji. Wśród nich bezpłatne badania dla uczniów bielskich szkół. Skorzystało już z nich ponad 22 000 dzieci. Prowadzimy również wiele szkoleń i kursów, organizujemy wydarzenia kulturalne. Teraz postanowiliśmy pokazać jak kiedyś wyglądał gabinet stomatologiczny, na jakim fotelu siadał pacjent i jakich narzędzi używali dentyści - podsumowuje doktor.

Wystawę w bielskiej klinice będzie można oglądać do końca roku.

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA