Praca Bielsko-Biaa Praca Bielsko-Biaa

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 14 marca 2019
  • wyświetleń: 977

Bielskie teatry zdobyły sześć nominacji do Złotych Masek

W 51. edycji do Nagrody teatralnej "Złote Maski" w województwie śląskim kandydują przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku.

złote maski
fot.


W obecnej edycji przedstawienia oceniane były w ośmiu kategoriach: przedstawienie roku oraz przedstawienie spektakl dla młodych widzów, które mają charakter honorowy oraz: aktorstwo - rola kobieca, aktorstwo - rola męska, aktorstwo - rola wokalno-aktorska, reżyseria scenografia oraz nagroda specjalna, które mają charakter pieniężny i wynoszą 10 tys. zł. Wobec braku nominacji w kategorii aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych, przyznano 6 nominacji - i zostanie wyłonionych 2 laureatów - w kategorii nagroda specjalna.

Nominowani do Nagród Teatralnych "Złote Maski" w województwie śląskim za rok 2018:

Kategoria PRZEDSTAWIENIE ROKU
  • „Pod presją” Łukasza Chotkowskiego i Mai Kleczewskiej w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
  • „Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium” w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Nowym w Zabrzu im. Gustawa Morcinka.
  • „Ciało Bambina” Zuzanny Bojdy w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.


Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW
  • „Tuwim i …” według utworów Juliana Tuwima w reżyserii Pawła Aignera w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej.
  • „Morze ciche” Jeroen’a Van Haele w reżyserii Łukasza Zaleskiego w Teatrze Nowym w Zabrzu im. Gustawa Morcinka.
  • „Staś i zła noga” Tomasza „Spell’a” Grządzieli w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.


Kategoria AKTORSTWO - ROLA KOBIECA
  • Sandra Korzeniak za rolę Mabel w spektaklu „Pod presją” w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
  • Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt za rolę Zuzanny w spektaklu „Ciało Bambina” Zuzanna Bojda w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
  • Maria Bieńkowska za rolę Pani Heleny Alving w spektaklu „Upiory” Henrika Ibsena w reżyserii i adaptacji Macieja Podstawnego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.


Kategoria AKTORSTWO - ROLA MĘSKA
  • Mariusz Ostrowski za rolę Zdzisława Najmrodzkiego w spektaklu „Najmrodzki czyli dawno temu w Gliwicach” w reżyserii i według scenariusza Michała Siegoczyńskiego w Teatrze Miejskim w Gliwicach.
  • Grzegorz Dowgiałło za rolę Stańczyka w spektaklu „Stańczyk. Musical” Jana Czaplińskiego w reżyserii Eweliny Marciniak w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
  • Michał Rolnicki za rolę Księdza Flynna w spektaklu „Wątpliwość” J.P. Shanley’a w reżyserii i opracowaniu muzycznym Norberta Rakowskiego w koprodukcji Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz za rolę Złej Nogi w spektaklu „Staś i Zła Noga” Tomasza „Spell’a” Grządzieli w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.


Kategoria AKTORSTWO - ROLA WOKALNO-AKTORSKA
  • Joanna Woś za rolę Violetty Valery w spektaklu „Traviata” Giuseppe Verdiego w inscenizacji i reżyserii Michała Znanieckiego i za rolę Angioliny w spektaklu „Don Desiderio” Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego w reżyserii Eweliny Pietrowiak w Operze Śląskiej w Bytomiu.
  • Alona Szostak za rolę Bony Sforzy w spektaklu „Stańczyk. Musical” Jana Czaplińskiego w reżyserii Eweliny Marciniak w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
  • Mariusz Kilian za rolę Sergieja Sznurowa w spektaklu „Miłość w Leningradzie” w reżyserii i według scenariusza Łukasza Czuja w Teatrze Miejskim w Gliwicach.


Kategoria REŻYSERIA
  • Maja Kleczewska za reżyserię spektaklu „Pod presją” w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
  • Agata Puszcz za reżyserię spektaklu „Ciało Bambina” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
  • Adam Ziajski za reżyserię spektaklu „Spójrz na mnie” w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.


Kategoria SCENOGRAFIA
  • Mirek Kaczmarek za scenografię do spektaklu „Upiory” Henrika Ibsena w reżyserii i adaptacji Macieja Podstawnego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu oraz za scenografię do spektaklu „Kordian” Juliusza Słowackiego w reżyserii i opracowaniu Jakuba Roszkowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach.
  • Katarzyna Borkowska scenografię do spektaklu „Himalaje” Dariusza Kortko, Marcina Pietraszewskiego i Artura Pałygi w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
  • Sevil Gregory za scenografię do spektaklu „Oresteja?” na motywach Ajschylosa w reżyserii François Lazaro w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej w koprodukcji z Clastic Théâtre (Francja).


Kategoria NAGRODA SPECJALNA
  • Krzysztof Maciejowski za muzykę do spektaklu „Ciało Bambina” Zuzanny Bojdy w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej oraz za muzykę do spektaklu „Oresteja?” na motywach Ajschylosa w reżyserii François Lazaro w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej w koprodukcji z Clastic Théâtre (Francja).
  • Iwona Woźniak wraz z Zespołem Teatru Naumionego za propagowanie kultury regionalnej w spektaklach i warsztatach teatralnych.
  • Robert Bondara za choreografię do spektaklu „Szeherezada/Medea” (jednoaktówek baletowych: „Szecherezada” Nikolaja Rimski-Korsakowa, „Medea” Samuela Barbera) we własnej reżyserii w Operze Śląskiej w Bytomiu.
  • Krystyna Krzyżanowska-Łoboda za przygotowanie chóru do spektakli: „Don Desiderio” Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego w reżyserii Eweliny Pietrowiak oraz „Traviata” Giuseppe Verdiego w inscenizacji i reżyserii Michała Znanieckiego w Operze Śląskiej w Bytomiu.
  • Jacek Łumiński za choreografię do spektaklu „CPH4” w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark.
  • Antoni Gryzik za rolę drugoplanową Ojca Mabel w spektaklu „Pod presją” w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.


Nazwiska laureatów poznamy na uroczystości organizowanej wspólnie z Województwem Opolskim, które także przyznaje Złote Maski wg własnego regulaminu. Gala wręczenia nagród odbędzie się 1 kwietnia 2019 r. o godz. 17.00 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

43-300 Bielsko-Biała
ul. 1-go Maja 1

tel. 33 8228451
tel. 33 8228452



43-300 Bielsko-Biała
ul. Mickiewicza 20

tel. 033 815 09 14
tel. 033 822 10 46
tel. 033 822 10 47
fax 033 815 09 14

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA