Praca Bielsko-Biaa Praca Bielsko-Biaa

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 16 listopada 2018
  • 18 listopada 2018
  • wyświetleń: 9846

[WIDEO, ZDJĘCIA] Major Jan Wawrzyczek patronem ronda

Nowe rondo, które powstało w ciągu ulicy ks. Stanisława Stojałowskiego, otrzymało patrona. Rada Miejska w Bielsku-Białej jednogłośnie podjęła uchwałę nadającą rondu nazwę - Majora Jana Wawrzyczka.- Wniosek o nadanie nazwy rondu zlokalizowanemu w ciągu ulicy ks. Stanisława Stojałowskiego - Majora Jana Wawrzyczka, został złożony przez członków Klubu Radnych Jacka Krywulta oraz przez pana Tadeusza Sowińskiego. W uzasadnieniu Wnioskodawcy wskazali, że całe życie i dokonania Majora Jana Wawrzyczka zasługują na upamiętnienie - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Urodził się 28 kwietnia 1912 jako syn Jana i Emilii z domu Chromik. Kształcił cię w rodzinnym Jawiszowicach oraz w Gimnazjum im. Adama Asnyka w Białej Krakowskiej. Od 1931 służył w Wojsku Polskim.

Brał udział w kampanii wrześniowej w walkach granicznych w ramach "ośrodka zapasowego - Oświęcim I" (nadwyżek mobilizacyjnych batalionu) i w strukturze 201 pułku piechoty jako dowódca kompanii przeciwpancernej. Został ranny, po kapitulacji wrócił w rejon Oświęcimia. Został żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i współorganizatorem terenowej organizacji ZWZ w dniu 1 października 1939 w Babicach.

Rondo im. Majora Jana Wawrzyczka - 16.11.2018 · fot.


Był oficerem sztabu obwodu oświęcimskiego, objął kierownictwo placówki w Jawiszowicach. Tworzył grupę dywersyjną pod kryptonimem "Marusza". Później działał w Armii Krajowej. W 1943 awansowany na stopień kapitana i otrzymał zadanie otworzenia obwodu oświęcimskiego (w strukturze Inspektoratu Bielsko AK), wcześniej zdziesiątkowanego aresztowaniami.

Prócz reaktywacji tegoż obwodu dokonał także sformowania oddziału partyzanckiego pod kryptonimem "Sosienki", którego został dowódcą. W ramach działalności tego oddziału zorganizowano 45 ucieczek więźniów z niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau oraz kierowano ich trasami. Pod koniec wojny Wawrzyczek, działający pod pseudonimem "Danuta", został ranny.

Po wojnie zamieszkał w Bielsku-Białej, gdzie pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego w Technikum Włókienniczym.

Został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari (za wojnę obronną 1939) oraz Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy.

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA