Praca Bielsko-Biaa Praca Bielsko-Biaa

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 26 października 2018
  • wyświetleń: 1400

Kolejni Żołnierze Obrony Terytorialnej złożą przysięgę

"Ja żołnierz Wojska Polskiego" - te słowa już w niedzielę wypowie blisko 60 osób, które przeszły szkolenie podstawowe Wojsk Obrony Terytorialnej. To druga przysięga wojskowa "terytorialsów" w województwie śląskim. Uroczystość odbędzie się na terenie jednostki wojskowej w Gliwicach o godzinie 12:20. Przysięga będzie zwieńczeniem szesnastodniowego szkolenia podstawowego.

terytorialsi
fot.


Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni blisko 15 tys. żołnierzy, w tym 12,5 tys. ochotników oraz 2,5 tys. żołnierzy zawodowych. W 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyły się już dwa szkolenia podstawowe tak zwane "szesnastki" i wyrównawcze dla osób, które już wcześniej służyły w wojsku i składały przysięgę.

W sumie po niedzielnej przysiędze w województwie śląskim służyć będzie ponad 260 żołnierzy OT. Ponad 50% z nich jest między 31 a 40 rokiem życia. Średnia wieku to 33 lata. Każdy z nich jest pełen pasji, które rozwija w życiu prywatnym. Wszyscy "terytorialsi" 13. ŚBOT pracują zawodowo lub się uczą. Wśród nich są instruktorzy sztuk walk, górnicy, płetwonurkowie, strażacy OSP, ratownicy WOPR, taternicy, tancerze a nawet drwal. Większość z nich ma wykształcenie średnie bądź wyższe.

terytorialsi
fot.


W uroczystości wezmą udział bliscy żołnierzy, a także przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, Kościoła, kombatanci oraz zaproszeni goście.

Pierwsi „terytorialsi” z 13 Śląskiej Obrony Terytorialnej złożyli przysięgą wojskową 7 października w Katowicach. W województwie śląskim powstać mają 4 bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone w Gliwicach, Częstochowie, Cieszynie i Kuźni Raciborskiej. W Bytomiu znajdować się będzie między innymi Kompania Saperów czy też Wsparcia oraz Pluton Medyczny. Dowództwo 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej znajduje się w Katowicach.

terytorialsi
fot.


Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA