Praca Bielsko-Biaa Praca Bielsko-Biaa

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 13 października 2018
  • 16 października 2018
  • wyświetleń: 2123

Klub Gaja i uczniowie "Mechanika" zasadzą 100 krzewów przed szkołą

Za nami:

16 października o godz. 11.00 obchodzić będziemy Święto Drzewa w Bielsku-Białej. Klub Gaja wraz z młodzieżą i partnerami posadzi 100 krzewów przed budynkiem Zespołu Szkół Elektronicznych Elektrycznych i Mechanicznych przy ul. J. Słowackiego.

mechanik
Klub Gaja i uczniowie "Mechanika" zasadzą 100 krzewów przed szkołą · fot.


W ten niecodzienny sposób Klub Gaja chce uczcić 100-lecie niepodległości Polski i mówić o tym, że aby przetrwać kolejne 100 lat w wolności i demokracji potrzebujemy wspólnych działań w trosce o naszą planetę. Sadzeniu krzewów towarzyszyć będą warsztaty budowy domków dla dzikich owadów zapylających, ptaków i wiewiórek, w których wezmą udział uczniowie bielskich szkół.

Święto Drzewa w Bielsku-Białej łączy w sobie konkretne działania dla ochrony środowiska i klimatu z pamięcią historyczną oraz myśleniem o przyszłych pokoleniach. Tegoroczna, 16 już edycja Święta Drzewa, odbywa się w całym kraju pod hasłem „Każdy liść pochłania CO2”. W ten sposób Klub Gaja mobilizuje społeczności lokalne do nasadzeń drzew i krzewów i przypomina, że jest to prosty i skuteczny sposób łagodzenia skutków zmian klimatu.

- Ekologia, a w szczególności ochrona naszego klimatu przed jego zmianami, stała się częścią działań, które powinny przygotować obywateli do nadchodzących poważnych zmian w naszym sposobie życia. Jeśli jako społeczeństwo mamy przetrwać kolejne 100 lat w wolności i demokracji, to już dzisiaj, natychmiast, powinniśmy robić wszystko aby spowolnić zmiany klimatu. Święto Drzewa to doskonała okazja by o tym mówić i podejmować konkretne działania - podkreśla Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Na skwerze przed bielskim "Mechanikiem" zostanie posadzonych 100 pęcherznic kalinolistnych, które dobrze znoszą trudne warunki miejskie i nasadzenia przy pasie drogowym. Krzewy odporne są na susze i mróz. Ich drobne kwiaty chętnie odwiedzane są przez pszczoły, których przybywa w miastach. Parki i skwery są dla nich przyjaznym środowiskiem. Różnorodne gatunki drzew, krzewów i bylin są dla nich pożytkiem. Ule stają na dachach domów i w miejskich ogrodach.

Podczas Święta Drzewa uczniowie z bielskich szkół zmontują także domki dla dzikich zapylaczy. Znajdą w nich schronienie pszczoły murarki, biedronki czy złotooki. Budować też będą budki lęgowe dla sikorek, wróbli, kowalików i wiewiórek. Urządzenia habitatowe dla zwierząt, zabiorą ze sobą i spożytkują dla dobra przyrody. Zawieszone na drzewach i ścianach budynków, będą mogły zastąpić dziuple w starych drzewach, których jest coraz mniej. Święto Drzewa Klubu Gaja to nie tylko sadzenie i ochrona drzew ale także wiele inicjatyw wokół drzew i dla drzew.

Święto Drzewa zostało przygotowane przez Klub Gaja we współpracy z Urzędem Miasta Bielska-Białej, Zarządem Zieleni w Bielsku-Białej oraz Zespołem Szkół Elektronicznych Elektrycznych i Mechanicznych im. Jędrzeja Śniadeckiego. Wydarzenie dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Miasta Bielska-Białej. Partnerem wydarzenia jest C&A Fundation.

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA