bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 25 czerwca 2018
  • wyświetleń: 4901

[ZDJĘCIA] Świątynia w Komorowicach pokazała swe tajemnice

O tym, jakie szczyty i pasma górskie można zobaczyć z balkonu kościelnej wieży, a także, jakie imiona noszą filary podtrzymujące chór oraz do czego służą korby i zębatki zainstalowane na strychu mogli się m.in. dowiedzieć uczestnicy Dnia Otwartego komorowickiej świątyni pw. św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej. W tym roku parafia w Komorowicach obchodzi jubileusz 525 lat swego istnienia.

Świętojańska świątynia w Komorowicach pokazała swe tajemnice - 23.06.2018 · fot.


W przeddzień uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciciela przedstawiciele parafii komorowickiej oraz Stowarzyszenia Komorowice zaprosili zwiedzających do niedostępnych na co dzień pomieszczeń i zakamarków 90-letniego kościoła - można było wejść na strych, przyjrzeć się z bliska mechanizmowi zegara kościelnego lub dotknąć serca jednego z czterech dzwonów.

Wiceprezes Stowarzyszenia Komorowice, Ariel Brończyk przyznał, że to kolejne przedsięwzięcie, które ma na celu rozbudzenie zainteresowania bogatą historią jednej z dzielnic Bielska-Białej. Stowarzyszenie zamierza w przyszłości wydać w monografię Komorowic. W tym celu podjęto zbiórkę pieniędzy. Działacz przypomniał, że na początku roku zainicjowana została akcja zbierania archiwalnych fotografii, ilustrujących dzieje tego zakątka beskidzkiej ziemi.

Świętojańska świątynia w Komorowicach pokazała swe tajemnice - 23.06.2018 · fot.


- Dostaliśmy ponad 200 zdjęć, dokumenty z XIX wieku, relacje komorowiczan. Część materiałów, przekazanych nam przez mieszkańców, pokazujemy na wystawie przed kościołem. Na pewno akcję będziemy powtarzać - wyjaśnił i zaznaczył, że Dzień Otwarty był okazją do przyjrzenia się z bliska wnętrzu świątyni. Z możliwości tej skorzystali liczni bielszczanie, którzy w kilku turach, podzieleni na kilkunastoosobowe grupy, weszli do prezbiterium i zakrystii, wspięli się na kolejne piętra, by zobaczyć mechanizm zegara, dotknąć serca dzwonów. Na koniec można było wyjść na balkon okalający kościelną wieżę, by podziwiać niezwykłą panoramę miasta i beskidzkich szczytów.

O historii świątyni, która 90 lat temu zastąpiła stary, drewniany kościół opowiedzieli dyrektor znajdującego się na trenie parafii diecezjalnego radia „Anioł Beskidów” ks. Jacek Pędziwiatr i członkowie Stowarzyszenia Komorowice: Ariel Brończyk, Urszula Szabla, Krzysztof Jonkisz.

Świętojańska świątynia w Komorowicach pokazała swe tajemnice - 23.06.2018 · fot.


- Odległość z tej wieży do kopuły Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie, to jest kierunek na Magurkę, wynosi 2416 km. Niedaleko, prawda? - poinformował zaciekawioną grupę zwiedzających, zgromadzoną na tarasie wieży, jeden z przewodników. - Inna ciekawostka: stąd do ratusza w Białej i do kościoła w Hałcnowie jest identyczna odległość: 3600 merów - dodał Jonkisz i przypomniał, że tereny za pobliską rzeką Białą, należące przez wiele wieków do diecezji wrocławskiej, włączono później niż prawobrzeżną część Komorowic, zwaną Komorowicami Polskimi lub Krakowskimi.

Niestety zwiedzający nie mogli zobaczyć pochodzącego jeszcze ze starego kościoła komorowickiego, XV-wiecznego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem z ołtarza głównego, który od kilku miesięcy przechodzi kunsztowne zabiegi konserwatorskie w Krakowie.

Każdy uczestnik Dnia Otwartego otrzymał bilet oraz okolicznościową gazetkę.

ab / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

REKLAMA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.