Praca Bielsko-Biaa Praca Bielsko-Biaa

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 20 czerwca 2018
  • wyświetleń: 5935

Fabryka Fiata rozpoczęła produkcję nowej generacji silników Turbo

Zakłady produkcyjne FCA Powertrain w Bielsku-Białej, należące do Grupy Fiat Chrysler Automobiles (FCA), rozpoczęły produkcję nowych, zaawansowanych technologicznie modeli silników benzynowych z turbodoładowaniem. Nowa gama jednostek napędowych obejmuje: 3-cylindrowy silnik o pojemności 1 litra, o mocy 120 KM i momencie obrotowym 190 Nm oraz silnik 4-cylindrowy o pojemności 1,3 litra, o mocy 150 KM lub 180 KM i momencie obrotowym 270 Nm.

Nowa rodzina silników bazuje na modularnej i elastycznej konstrukcji oraz wykorzystuje najbardziej zaawansowane systemy opracowane przez inżynierów FCA, takie jak - zastosowana po raz pierwszy - technologia Multiair III połączona z bezpośrednim wtryskiem paliwa, turbodoładowaniem oraz czterema zaworami na cylinder.

W rezultacie powstała rodzina dynamicznych silników, które są również paliwooszczędne i przyjazne dla środowiska. Wszystkie wersje są wyposażone w filtr cząstek stałych (GPF) i zaprojektowane tak, aby łatwo ewoluowały do użycia w połączeniu z elektrycznymi układami napędowymi. Zastosowane technologie - zapewniając wysoki komfort jazdy - pozwalają jednocześnie na redukcję emisji zanieczyszczeń zgodnie z europejską normą Euro 6D, która będzie obowiązkowa dla producentów samochodów od września 2018 roku.

Pierwszym samochodem wyposażonym w nowe silniki wykonane w Bielsku-Białej jest nowy Jeep Renegade MY19, oficjalnie wprowadzony na rynek przez FCA w czerwcu. Nowe silniki zostaną wprowadzone również w innych modelach przed końcem roku.

Zdolność produkcyjna pierwszej, obecnie zainstalowanej linii produkcyjnej w Bielsku-Białej wynosi 200 tys. silników rocznie. Do końca 2019 roku planowane jest uruchomienie drugiej linii, w wyniku czego moce produkcyjne zakładów wzrosną do 400 tys. sztuk rocznie.

---

FCA Powertrain Poland Sp. z o.o. w Bielsku-Białej zatrudnia 1150 osób i osiąga roczne przychody w wysokości 3,4 mld zł. Wartość eksportu w 2017 roku wyniosła 1,4 mld zł. Od chwili powstania (w 2003 roku) zakład wyprodukował ponad 7 mln silników. Spółka FCA Powertrain Poland była pierwszą fabryką FCA na świecie, która osiągnęła najwyższy poziom (tzw. Gold Level) w programie World Class Manufacturing - będącym zintegrowaną metodologią zarządzania przedsiębiorstwem oraz procesem produkcji według najwyższych światowych standardów.

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) to największy producent samochodów w Polsce i jeden z najważniejszych w kraju inwestorów zagranicznych. Grupa, w skład której wchodzi szesnaście polskich spółek, zatrudnia ponad 9 tys. osób. W 2017 roku aż 71% produkcji polskich spółek FCA (o wartości około 15,4 mld zł) znalazło odbiorców poza granicami kraju.

BM / bielsko.info, źródło: FCA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA