Praca Bielsko-Biaa Praca Bielsko-Biaa

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 11 czerwca 2018
  • wyświetleń: 1878

Niezależni nagrodzą samorządowca. Mają swojego kandydata

Stowarzyszenie Niezależni.BB po raz drugi organizują galę "Samorządowiec Podbeskidzia". Wśród pięciu nominowanych samorządowców jest członek zarządu Niezależnych.BB, przewodniczący Rady Osiedla Biała Krakowska - Tomasz Wawak.

samorządowiec podbeskidzia
Nagrodę "Samorządowiec Podbeskidzia" w 2017 roku otrzymał wójt Jaworza Radosław Ostałkiewicz · fot.


12 czerwca o godz. 17.30 w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej (ul. Tańskiego 5) odbędzie się kolejna Gala Samorządowa "Samorządowiec Podbeskidzia 2018", organizowana przez stowarzyszenie Niezależni.BB.

Podczas Gali prezes Związku Miast Polskich, prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, wręczy Nagrodę im. Marty Garapich, związaną z tytułem „Samorządowiec Podbeskidzia 2018”. Otrzyma ją jeden z pięciu nominowanych samorządowców, wybrany przez Kapitułę Nagrody w składzie: Zbigniew Leraczyk (b. poseł i prezydent Bielska-Białej), Andrzej Sikora (b. poseł OKP i ostatni wojewoda bielski), Mirosław Styczeń (b. poseł i wojewoda bielski), Radosław Ostałkiewicz (wójt Jaworza, ubiegłoroczny laureat Nagrody).

Podczas gali wykład nt. „Jak innowacyjny samorząd może wspierać lokalny biznes” wygłosi prof. Jan Fazlagić, ekspert Komisji Europejskiej w programie zrównoważonego rozwoju miast URBACT.

Nagroda im. Marty Garapich "Samorządowiec Podbeskidzia" przyznawana jest z inicjatywy Niezależnych.BB od 2015 roku. Sędzia Marta Garapich po zwycięstwie Solidarności w 1989 roku pełniła w województwie bielskim funkcję pełnomocnika rządu do spraw reformy samorządowej. Była też pierwszym laureatem nagrody „Samorządowiec Podbeskidzia”.

Sylwetki nominowanych:

Henryk Jurasz - wójt Świnnej w powiecie żywieckim, od 1984 roku zawodowo związany z gminą Świnna, najpierw jako dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, potem kierownikReferatu Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska; radny Sejmiku Samorządowego Województwa Bielskiego w latach 1990-1998, od 1998 roku - wójt. 64 lata. Nominowany za doprowadzenie budżetu gminy Świnna do niezwykłej sytuacji: na koniec 2017 roku zadłużenie gminy wyniosło… 0 zł.

Krzysztof Jan Klęczar - burmistrz Kęt od 2014 roku. Rolnik, doktor nauk, były pracownik Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Jako burmistrz w swojej pierwszej kadencji doprowadził do znacznej redukcji zadłużenia. Kęty za jego rządów stały się też jednym z liderów pozyskiwania funduszy zewnętrznych. 36 lat. Nominację do Nagrody zyskał za apolityczną działalność samorządową pomimo zaangażowania politycznego: choć jest członkiem władz krajowych PSL, w samorządzie umiejętnie współpracuje dla dobra gminy z wszystkimi środowiskami.

Mieczysław Rączka - wójt Wilkowic od 2006 roku, wcześniej przez 2 kadencje radny gminny; Wilkowice zajęły II miejsce w Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej 2017 dla samorządów najlepiej wykorzystujących fundusze unijne w kategorii gminy wiejskie; do sukcesów wójta należy też zaliczyć utworzenie Gminnej Strefy Przedsiębiorczości. 65 lat. Nominowany za wyjątkowo skuteczne pomnażanie majątku komunalnego gminy Wilkowice: od 39 mln na początku swojej pracy do 134 mln w ubiegłym roku (wzrost o 236%).

Ireneusz Szarzec - burmistrz Ustronia; magister prawa, absolwent Uniwersytetu M.C. Skłodowskiej w Lublinie z samorządem związany od 1994 r., od listopada 1998 r. zastępca burmistrza Ustronia, a od października 2002 r. burmistrz. 48 lat. Nominowany za świetną współpracę z organizacjami pozarządowymi oraz dbałość o sprawiedliwy, zrównoważony rozwój wszystkich dzielnic Ustronia.

Tomasz Wawak - przewodniczący Rady Osiedla Biała Krakowska w Bielsku-Białej; doktorant na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, najmłodszy przewodniczący rady osiedla w Bielsku-Białej, inicjator wielu lokalnych przedsięwzięć redaktor rubryki „Z życia osiedli” w „Kurierze.BB”. 31 lat. Nominowany za przygotowanie i promocję pakietu propozycji, zwiększających wpływ radnych osiedlowych na działalność samorządu Bielska-Białej w poszczególnych dzielnicach.

Organizator Gali, stowarzyszenie Niezależni.BB, zachęca osoby, które nie otrzymały indywidualnego zaproszenia, do zgłoszenia chęci uczestnictwa w uroczystości pod adresem mailowym stowarzyszenie@niezalezni-bb.pl lub telefonicznie 539 091 290.

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA