Praca Bielsko-Biaa Praca Bielsko-Biaa

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 5 czerwca 2018
  • wyświetleń: 1567

Radni osiedlowi z wizytą w Poznaniu. Podpatrywali tamtejsze rozwiązania

Końcem maja bielscy radni osiedlowi - z inicjatywy Stowarzyszenia Niezależni.BB - odwiedzili Poznań. Stolica Wielkopolski jest miastem, w którym rady osiedli posiadają najwięcej kompetencji w skali całego kraju.

rada osiedla
Radni osiedlowi z wizytą w Poznaniu. Podpatrywali tamtejsze rozwiązania · fot.


W edukacyjnej wycieczce zorganizowanej przez Stowarzyszenie Niezależni.BB udział wzięli radni osiedlowi i działacze z Osiedla Wojska Polskiego, Polskich Skrzydeł, Górnego Przedmieścia, Słonecznego, Karpackiego i Białej Krakowskiej. Podczas wizyty w Ratuszu urzędnicy Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta oraz poznańscy radni osiedlowi zaprezentowali gościom rozwiązania, które zwiększają wpływ mieszkańców na wygląd dzielnic.

W 2018 roku Miasto Poznań przeznaczyło prawie 26 milionów złotych na rozwój osiedli. Każdej dzielnicy przysługują fundusze, których wielkość zależy od powierzchni osiedla i liczby mieszkańców. Rady mogą też starać się o pozyskanie środków w drodze konkursu grantowego.

Najwięcej funduszy rady osiedli uzyskują dzięki temu, że część dochodów z podatku od nieruchomości przeznaczana jest na potrzeby osiedli. Po zasięgnięciu opinii Urzędu Miasta pozyskane pieniądze rady osiedli kierują na budowę i remonty dróg, chodników, progów zwalniających, utrzymanie zieleni czy wsparcie dla osób starszych, dzieci i młodzieży.

Istnieje także katalog spraw, które podlegają obowiązkowi konsultacji Urzędu z radami osiedli. Oznacza to, że poznański magistrat musi konsultować z mieszkańcami m. in. plany budowy nowych dróg, parkingów czy bloków komunalnych, projekty przebiegu linii komunikacyjnych, lokalizacji przystanków i rozkładów jazdy komunikacji zbiorowej na obszarze osiedla czy koncepcje projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Po spotkaniu w urzędzie bielscy radni osiedlowi odwiedzili osiedle Piątkowo. Przewodnicząca rady osiedla Ewa Jemielity zaprezentowała kompleks sportowo-rekreacyjny. Powstał on dzięki finansom, jakimi dysponuje tamtejsza rada.

- Władze Poznania włączyły rady osiedli w proces zarządzania dzielnicami, dzięki czemu mieszkańcy naprawdę są gospodarzami swoich osiedli. Mówimy tutaj o rozwiązaniach, o których nasze środowisko mówi od dawna: większych środkach finansowych, lepszej komunikacji z urzędem, bardziej partnerskiej atmosferze. W Bielsku-Białej wciąż tego brakuje. To długi i żmudny proces. Poznań kilkanaście lat temu był w tym samym miejscu, co my teraz. Na szczęście dzięki jedności i energii radnych osiedlowych udało się wprowadzić więcej demokracji na najniższy szczebel. Mam nadzieję, że zobaczenie pewnych rzeczy na własne oczy pomoże nam zmienić rady osiedli na lepsze - mówi Tomasz Wawak, przewodniczący Rady Osiedla Biała Krakowska, współorganizator wyjazdu.

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA