Praca Bielsko-Biaa Praca Bielsko-Biaa

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 4 czerwca 2018
  • wyświetleń: 4071

Remont kolejnego odcinka linii kolejowej do Zwardonia

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizują trasę Żywiec - Węgierska Górka. Wyremontowane perony na przystankach Radziechowy Wieprz, Cięcina Dolna i Cięcina ułatwią podróże mieszkańcom i turystom. Zwiększy się także poziom bezpieczeństwa dzięki dodatkowej sygnalizacji na przejazdach kolejowo-drogowych.

Remont linii kolejowej nr 139 - 07.11.2017
Remont linii kolejowej nr 139 - 07.11.2017 · fot.


PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały 29.05.2018 r. umowę za prawie 35 mln zł netto na przebudowę trasy Żywiec - Węgierska Górka na linii Katowice - Zwardoń. To kolejny odcinek, który PLK przebudują w ramach projektu pn. "Prace na linii kolejowej nr 139 na odcinku Czechowice Dziedzice - Bielsko-Biała - Zwardoń (granica państwa)". Trwają już prace na linii Bielsko-Biała Lipnik - Wilkowice Bystra.

W ramach prac PLK przebudują perony na przystankach Radziechowy Wieprz, Cięcina Dolna i Cięcina. Perony będą wyższe, co ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Zostaną wyposażone w wiaty, ławki i gabloty informacyjne. Będą dostosowane do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Nowe oświetlenie peronów, dojść oraz oznakowanie przystanków osobowych zapewni większy komfort i bezpieczeństwo podróżnym.

Na 10 przejazdach kolejowo-drogowych wymieniona zostanie nawierzchnia. Na 3 z nich zostanie dodatkowo zainstalowana sygnalizacja świetlna. Przejazdy zostaną wyposażone w nowe oświetlenie i monitoring. Większy poziom bezpieczeństwa na odcinku Żywiec - Węgierska Górka zapewni także montaż nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Remont linii kolejowej nr 139 - 07.11.2017
Remont linii kolejowej nr 139 - 07.11.2017 · fot.


W ramach inwestycji wymienionych zostanie ok. 8 km torów i 9 km sieci trakcyjnej, a 21 obiektów inżynieryjnych będzie odremontowanych, w tym 7 mostów, m.in. nad rzeką Leśnianką i Sołą. Inwestycja na trasie Żywiec - Węgierska Górka umożliwi sprawniejsze i szybsze przejazdy pociągów. Po zakończeniu robót składy będą mogły jeździć nawet dwukrotnie szybciej do 100 km/h (obecnie 50 - 60 km/h) na części wyremontowanej trasy. Rozpoczęcie robót planowane jest w sierpniu 2018 r. natomiast zakończenie w czerwcu 2019 r. Tak duży i szeroki zakres robót będzie wymagał wprowadzenia zastępczej komunikacji autobusowej na odcinku Żywiec - Zwardoń od dnia 07.08.2018r. do dnia 07.11.2018 r.

Trwają już prace na odcinku Bielsko-Biała Lipnik - Wilkowice Bystra. PLK wymieniły m.in. tory na tym odcinku prac, rozjazdy w stacji Bielsko-Biała Leszczyny. Przebudowano kompleksowo sieć trakcyjną. Zakończono roboty związane z przebudową peronów na stacjach: Bielsko-Biała Leszczyny, Wilkowice Bystra (peron 2) oraz na przystankach osobowych: Bielsko-Biała Lipnik (peron 2) i Bielsko-Biała Mikuszowice (peron 2).

Na dwóch przejazdach kolejowo-drogowych została wymieniona nawierzchnia drogowa, a na czterech montowane są nowe urządzenia sygnalizacji przejazdowej. Zakończono remont 25 obiektów inżynieryjnych, w tym m.in. wiaduktów i mostów. Efektem prac będzie podniesienie prędkości do 120 km/h dla pociągów pasażerskich i do 100 km/h dla pociągów towarowych. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo- drogowych oraz komfort obsługi podróżnych. Zakończenie robót na odcinku Bielsko-Biała Lipnik - Wilkowice Bystra planowane jest w październiku 2018 r.

Cały projekt pn. "Prace na linii kolejowej nr 139 na odcinku Czechowice Dziedzice - Bielsko-Biała - Zwardoń (granica państwa)" - o wartości 200 mln zł jest finansowany z budżetu państwa.

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA