Praca Bielsko-Biaa Praca Bielsko-Biaa

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 3 czerwca 2018
  • wyświetleń: 9656

[ZDJĘCIA] Diecezja ma sześciu nowych kapłanów

Biskup Roman Pindel udzielił 26 maja w katedrze w Bielsku-Białej święceń kapłańskich sześciu diakonom z terenu diecezji bielsko-żywieckiej. Wszyscy mężczyźni, którzy przyjęli sakrament święceń w stopniu prezbiteratu, przyrzekli posłuszeństwo ordynariuszowi i jego następcom.

Święcenia prezbiteratu w bielskiej katedrze - 26.05.2018 · fot.


W homilii przed aktem święceń hierarcha przypomniał, że głównymi zadaniami w posłudze prezbiterów są modlitwa, troska o chorych i walka ze złem. Po odśpiewaniu litanii do Wszystkich Świętych, kandydaci modląc się, przyjęli postawę prostracji, polegającą na leżeniu krzyżem przed ołtarzem. W kulminacyjnym momencie obrzędu biskup w ciszy nałożył na diakonów ręce i odmówił nad nimi modlitwę święceń. Także pozostali biskupi i kapłani nałożyli na przyjmujących święcenia ręce, przekazując w ten sposób władzę kapłańską.

Po przywdzianiu szat liturgicznych, ręce prezbiterów zostały namaszczone krzyżmem świętym. Biskup podał także każdemu z nich chleb na patenie i wino z wodą w kielichu i przekazał znak pokoju. Nowo wyświęceni podeszli do ołtarza, by celebrować swoją pierwszą Mszę św.

Święcenia prezbiteratu w bielskiej katedrze - 26.05.2018
Święcenia prezbiteratu w bielskiej katedrze - 26.05.2018 · fot.


Do sobotniego wydarzenia neoprezbiterzy przygotowywali się przez sześć lat formacji seminaryjnej w Krakowie. Błogosławieństwa nowym kapłanom udzieliło wraz z ordynariuszem kilkudziesięciu kapłanów, zgromadzonych w świątyni. Nowi księża od września rozpoczną pracę duszpasterską w swoich pierwszych parafiach. W niedzielę, 27 maja, odprawili w swoich parafiach prymicje.

Przed błogosławieństwem neoprezbiterzy podziękowali za dar święceń kapłańskich oraz wszystkim za obecność w tym ważnym dla nich momencie życia. Prosili także o modlitwę za siebie. Szczególne słowa życzeń popłynęły od nowo wyświęconych kapłanów dla matek - w dniu ich święta.

Święcenia prezbiteratu w bielskiej katedrze - 26.05.2018
Święcenia prezbiteratu w bielskiej katedrze - 26.05.2018 · fot.


Kapłanami zostali: Jerzy Kajzar - parafia MB Frydeckiej w Jaworzynce-Trzycatku, Bartłomiej Kijas - parafia św. Mikołaja w Rychwałdzie, Jakub Kuliński - parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie, Jakub Musur - parafia Nawiedzenia NMP w Zwardoniu, Sławomir Pietraszko - parafia NSPJ w Słotwinie, Grzegorz Sztafiński - parafia św. Urbana w Hecznarowicach.

Były to 27. święcenia kapłańskie w historii diecezji bielsko-żywieckiej, i piąte, których dokonał w tej świątyni bp Roman Pindel, sprawujący posługę pasterską od 6 stycznia 2014 r.

BM / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA