bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 21 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 2166

[ZDJĘCIA] Żołnierze "osiemnastki" szkolili się na Pustyni Błędowskiej

W dniach 18-19 kwietnia żołnierze 18 batalionu powietrznodesantowego szkolili się na Pustyni Błędowskiej w czasie zajęć zintegrowanych. Wszystko zaczęło się około godz. 3.00 nad ranem kiedy rozdzwoniły się telefony, a w słuchawce odezwał się głos: decyzja pozytywna.

Szkolenie bielskich spadochroniarzy na Pustyni Błędowskiej - 18-19.04.2017 · fot.


Słychać tylko warkot silnika bo na pokładzie samolotu panuje cisza i pełna koncentracja. Szybka analiza czynności skoczka i sprawdzenie sprzętu. Słychać komendę instruktora pokładowego "6 minut" i się zaczyna: Lina? - jest, Zapięta? - tak, Sprzęt? - wszystko na miejscu i podociągane, Kumpel obok? - też ok. Ostatnie odruchowe spojrzenia na wszystkich w samolocie czy u nich wszystko dobrze - gotów! Bez względu na ilość wykonanych skoków zawsze te same procedury i reakcje przed opuszczeniem pokładu. Zielone światło i... skok.

Po skoku żołnierze 18 batalionu powietrznodesantowego zorganizowali obronę na zajętej rubieży, a następnie przystąpili do realizacji zagadnień w blokach szkoleniowych. Spadochroniarze ćwiczyli między innymi prawidłowe zachowanie w czasie kontaktu ogniowego, udzielanie pierwszej pomocy, nawiązywanie łączności w czasie dynamicznych działań i przeszukiwanie terenu w warunkach ograniczonej widoczności.

Kompania na pojazdach szkoliła się głównie z prowadzenia samochodu w warunkach nocnych z wykorzystaniem noktowizji oraz współdziałania w różnych sytuacjach taktycznych. Sprawdzono także działanie na posterunku obserwacyjnym, umiejętności rozpalania ognia i inne zagadnienia z zakresu przetrwania.

Cel zajęć zintegrowanych został osiągnięty. Żołnierze osiemnastki wykorzystując nabyte w praktyce umiejętności potrafią sprawnie zrealizować postawione im zadania i prawidłowo przeprowadzić działania powietrznodesantowe. - Jesteśmy dobrze wyszkoleni, a organizowanie takich i podobnych przedsięwzięć pozwala nam nie tylko na sprawdzenie swoich żołnierzy, ale także na podnoszenie kwalifikacji i szlifowanie wojskowego rzemiosła - podsumowuje jeden z dowódców spadochroniarzy.

ab / bielsko.info

REKLAMA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.