Wiadomości

  • 13 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 2871

19. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej

W dniach 16-19 kwietnia w Bielsku-Białej odbędzie sie 19. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu "Sacrum in Musica". Wydarzenie odbędzie się pod patronatem ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej biskupa Romana Pindla i zwierzchnika diecezji cieszyńskiego kościoła ewangelicko-augsburskiego biskupa Adriana Koraczego.

sacrum in musica
fot. mat. prasowe


Koncert inauguracyjny festiwalu zaplanowano 16 kwietnia o godz. 18.00 w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na os. Karpackim. Bielska Orkiestra Festiwalowa, Bielski Chór Kameralny i Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej pod dyrekcją Tadeusza Wicherka oraz soliści - Alicja Majewska, Dorota Osińska, Olga Bończyk, Janusz Szrom, Grzegorz Wilk, Jacek Wójcicki i pianista Włodzimierz Korcz zaprezentują oratorium Sanctus W. Korcza.

Znakomity kompozytor i pianista, aranżer, dyrygent, twórca wielu znanych piosenek oraz muzyki filmowej, musicali i oratoriów Włodzimierz Korcz napisał oratorium Sanctus z tekstami Moniki Patryk. Oratorium jest hołdem artystów złożonym św. Janowi Pawłowi II w 10. rocznicę śmierci.

The Moscow Male Jewish Capella z Moskwy & Roman Grinberg Klezmer Swing Quartet z Wiednia wystąpią 17 kwietnia o godz. 18.00 w BCK w koncercie muzyki klezmerskiej. Moskiewski Męski Chór Żydowski powstał w 1989 r. i od początku śpiewa pod dyrekcją swego założyciela i kierownika artystycznego Alexandra Tsaliuka. Inicjatywę powołania chóru wspierał ówczesny prezydent Rosji Michaił Gorbaczow, a w gronie chórzystów znaleźli się profesjonalni muzycy, studenci i pedagodzy Moskiewskiego Konserwatorium im. Czajkowskiego i innych moskiewskich instytucji muzycznych.

Sukcesy zespołu, który występował na wielu prestiżowych scenach Rosji, a także w kilkunastu krajach Europy, w Izraelu i USA, przyczyniły się do odrodzenia żydowskiej muzyki liturgicznej. Podczas festiwalowego koncertu wraz z chórem wystąpi kwartet klezmerski z Wiednia, kierowany przez Romana Grinberga, znanego w Austrii promotora tradycyjnej żydowskiej muzyki klezmerskiej. Po koncercie w Galerii Środowisk Twórczych odbędzie się otwarcie wystawy Księga nad księgami.

18 kwietnia o godz. 18.00 w ewangelickim kościele Zbawiciela przy pl. Marcina Lutra zaśpiewa Evloghia The Bizantine Music Choir z Bukaresztu. Evloghia to oficjalny chór liturgiczny Patriarchatu Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Chór wykonuje sakralną muzykę bizantyjską podczas nabożeństw, a także na koncertach w Rumunii oraz za granicami kraju. Założycielem i kierownikiem muzycznym chóru jest archidiakon Marius Militaru, członkami zostali w znacznej części studenci i absolwenci Wydziału Teologii Prawosławnej. Jak przyznają, z ogromnym onieśmieleniem podejmowali się intonowania pieśni, które są modlitwą, wyrażeniem miłości i uwielbieniem Pana.

Połączyło ich silne pragnienie służby Bogu swoim śpiewem. Wywiązywali się z tej służby niezwykle gorliwie od samego początku, z zapałem ćwicząc i zgłębiając tajniki muzyki bizantyjskiej utrwalonej na płytach i nagraniach. Z tym większą radością przyjęli decyzję patriarchy Daniela, który najpierw ich wysłuchał, a potem oficjalnie powołał Bizantyjski Chór Muzyczny Patriarchatu Rumuńskiego i nadał mu nazwę Evloghia. To imię świętej patronki, które oznacza też hymn uwielbienia Boga i zarazem błogosławieństwo. Odtąd chórzyści często śpiewali w cerkwiach w Rumunii oraz za granicą. Swoje dokonania chór udokumentował, wydając kilka płyt z bizantyjskimi pieśniami sakralnymi. Jest wśród nich m.in. Liturgia św. Jana Chryzostoma z udziałem biskupa Galacjana, eparchy Aleksandrii i Teleormanu, jak również wybór sakralnych pieśni bizantyjskich: Prorocy Cię wzywają.

Na tegoroczny finałowy koncert festiwalu BCK zaprasza 19 kwietnia o godz. 18.00 do kościoła św. Andrzeja Boboli (obok Szpitala Wojewódzkiego) na spotkanie z The Real Rogers and Friends. W świat muzyki gospel publiczność wprowadzą Darnita i Kirk Rogers, znani jako The Real Rogers. Artyści pochodzą z Atlanty w stanie Georgia i reprezentują nurt amerykańskiego gospel. Wiele lat muzycznego i aktorskiego doświadczenia pozwala muzykom The Real Rogers and Friends wnieść w koncertowy repertuar pełnię emocji, nutę refleksyjności oraz niezwykłą radość muzyki gospel, która działa kojąco na duszę.

Z powodzeniem szukają drogi spotkania ze słuchaczem, a ich muzyka trafia do serc i porywa. Darnita i Kirk Rogers od 2011 r. mieszkają w Niemczech, gdzie prowadzą chóry Joy of Gospel oraz Voices of Praise. W koncertach w Europie Zachodniej występują zwykle pod nazwą The Real Rogers and Friends z towarzyszącym im kilkunastoosobowym chórem, złożonym z doświadczonych wykonawców pochodzących w większości z USA, a także z zespołem muzycznym.

sacrum

Ariel Brończyk / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.