bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 8 kwietnia 2018
  • 9 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 1398

Redaktor portalu deon.pl opowie o swoich wnioskach z wizyt w Syrii

Za nami:

W poniedziałek, 9 kwietnia o godzinie 17.00 w Klubokawiarni Aquarium odbędzie się spotkanie z Karolem Wilczyńskim, redaktorem portalu deon.pl, współtwórcą www.islamistablog.pl oraz członkiem krakowskiej wspólnoty Sant'Egidio towarzyszącej osobom ubogim i bezdomnym.

Podczas spotkania Karol Wilczyński opowie o swoich doświadczeniach, obserwacjach i wnioskach z wizyt w Syrii.

Trwało oblężenie Aleppo, transmitowane na żywo na wszystkie kontynenty. Rodzeństwo Chalida zachorowało, a w mieście nie było leków, lekarzy, wody, żywności, prądu. Nie ustawały bombardowania - prowadzone przez Rosjan i syryjską armię rządową - oraz ostrzał z broni ciężkiej i ręcznej, ze wszystkich stron.

Nikt nie mógł nawet wyjść z ciemnej wilgotnej piwnicy, gdzie - jak opowiada chłopiec - chronili się przed pociskami. Kamienne, zimne domy stawały się więzieniem, a dla wielu - trumną. Choroby układu oddechowego i zakażenia bakteryjne powodowane piciem brudnej wody dziesiątkowały ludność zamkniętą we wschodnim Aleppo jak w klatce. I tak z dziesięciorga rodzeństwa w domu Chalida została ich tylko szóstka.

Zarówno Chalid, jak i Abd al-Aziz nie pamiętają dokładnie, jak wyglądały początki wojny - tamtej wiosny roku 2011. Byli mali. Tyle że szybko przestali wychodzić na ulicę, a rodzice zabraniali im wyglądać przez okna.


Cytowany fragment pochodzi z artykułu Anny Wilczyńskiej pt. "Syryjskie dzieci: pokolenie stracone" opublikowanego w Tygodniku Powszechnym.


- Tak pisałam o Syrii niemal rok temu. Czy to dziś aktualne? Czy rzeczywistość pozostała taka sama - wystarczy w ten opis wstawić tylko nazwę innego syryjskiego miasta, imię innego dziecka? Jak wyglądało i jak wygląda codzienne życie Syryjczyka, cywila i żołnierza? Co się zmieniło rok po naszym wyjeździe, odkąd wiele środków masowego przekazu odtrąbiło koniec wojny? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania to zapraszam na spotkanie w Aquarium 9 kwietnia o godz. 17.00 - zaprasza Karol Wilczyński.

BM / bielsko.info

REKLAMA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.