Praca Bielsko-Biaa Praca Bielsko-Biaa

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 11 kwietnia 2018
  • 12 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 4927

[ZDJĘCIA] Najpiękniejszy witraż w Bielsku-Białej ma już 80 lat!

W tym roku mija 80 lat od czasu budowy gmachu dawnej Komunalnej Kasy Oszczędności przy placu Bolesława Chrobrego. Nie wszyscy wiedzą, że nad wejściem do budynku znajduje się największy i najciekawszy witraż w Bielsku-Białej.

Witraż w budynku Komunalnej Kasy Oszczędności · fot.


Gmach Komunalnej Kasy Oszczędności, który jeszcze kilka lat temu był siedzibą Banku ING, został zaprojektowany w 1935 roku przez Pawła Juraszkę. Architekt stworzył budynek z dwóch kontrastujących brył graniastych: okazałego budynku bankowego i mniejszego pawilonu z przeszkloną elewacją.

To właśnie w elewacji pawilonu w 1938 roku zainstalowano witraż projektu projektu W. Gartenberga, K. Strychalskiego, K. Podsadeckiego. Witraż został wykonany przez znaną pracownię S. G. Żeleńskiego w Krakowie.

Witraż w budynku Komunalnej Kasy Oszczędności
Witraż w budynku Komunalnej Kasy Oszczędności · fot.


Witraż przedstawia panoramę ówczesnego Bielska. Na kilkudziesięciu metrach kwadratowych szklanej elewacji można dostrzec wiele elementów architektonicznych miasta, które istnieją do dnia dzisiejszego. Widać m.in. fragmenty kamienicy KKO i kamienicy Kałuży przy placu Bolesława Chrobrego, wieżę kościoła ewangelickiego pw. Zbawiciela, Zamek książąt Sułkowskich, wieżę katedry św. Mikołaja, Teatr Polski oraz liczne kominy zakładów przemysłowych, które dawniej były charakterystycznym elementem miejskiego krajobrazu.

Nad panoramą miasta wznosi się alegoryczna figura Obfitości z rogiem pełnym kwiatów. W lewym górnym logu witraża znajduje się herb Bielska. - Witraż, wykonany w krakowskiej pracowni Stanisława Żeleńskiego, swymi linearnymi, miękko, faliście modelowanymi formami przywodzi na pamięć tradycje secesyjne - tak witraż opisywała profesor Ewa Chojecka, autorka wielu publikacji o architekturze i urbanistyce Bielska-Białej.

Witraż w budynku Komunalnej Kasy Oszczędności
Witraż w budynku Komunalnej Kasy Oszczędności · fot.

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA