bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 1 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 4253

[ZDJĘCIA] 18. batalion powietrznodesantowy na poligonie

W dniach 25.02-31.03.2018 r. 18. batalion powietrznodesantowy wziął udział w szkoleniu poligonowym w Wędrzynie. Przez ponad miesiąc żołnierze wykonali dziesiątki strzelań oraz doskonalili się w zakresie sztuki wojskowej.

18. batalion powietrznodesantowy na poligonie w Wędrzynie · fot.


Głównym celem poligonu była certyfikacja drużyn batalionu. Dodatkowo, w ramach 2. kompanii szturmowej szkolili się żołnierze powołani na ćwiczenia rezerwy. Zajęcia obejmowały działania z tzw. czarnej, zielonej i czerwonej taktyki. Warunki atmosferyczne nie rozpieszczały żołnierzy. Czasami temperatura spadała do - 20 stopni Celsjusza, co w połączeniu z zimnym wiatrem utrudniało działanie.

Szkolenie było bardzo dynamiczne. Sprawdzano żołnierzy w zakresie bezpiecznego i skutecznego posługiwania się bronią, umiejętności prowadzenia działań taktycznych oraz dowodzenia w walce w terenie zurbanizowanym. Oceniono zdolność przetrwania w trudnych warunkach pogodowych oraz umiejętności metodyczne i merytoryczne dowódców w prowadzeniu zajęć. Kapryśna, marcowa pogoda pozwoliła również na kształtowanie odporności psychofizycznej żołnierzy podczas prowadzenia działań w różnych warunkach.

18. batalion powietrznodesantowy na poligonie w Wędrzynie · fot.


Podsumowując poligon dowódca 3. kompanii szturmowej wysoko ocenił prowadzone strzelania w budynkach oraz na pojazdach. Kompania zakończyła poligon wykonując szturm wzmocnionym plutonem w terenie zurbanizowanym. Takie szkolenie daje możliwość sprawdzenia umiejętności indywidualnych i zespołowych żołnierzy w czasie działania. Poligon pozwolił mi na dokładną ocenę tego co zostało w pełni opanowane przez podwładnych, a także zauważyć to, co wymaga jeszcze dopracowania i szlifu.

Wielu z nowoprzybyłych do 18. batalionu żołnierzy miało okazję odbyć szkolenie ogniowe z tematyki BLOS (Broń-Lufa-Otoczenie-Spust), wykonać rzut granatem bojowym oraz wziąć udział w wielu treningach. Podczas miesięcznego szkolenia nad całością działań czuwał Dowódca batalionu ppłk Rafał Kowalski.

- Ćwiczenia poligonowe są zawsze wyzwaniem dla żołnierzy i ich dowódców. Pozwalają zweryfikować umiejętności w praktycznej realizacji zadań taktycznych. Dziękuję wszystkim za dobrze wykonaną pracę oraz zaangażowanie widoczne w działaniu. Kolejny raz potwierdziliście wysoki kunszt i wartość bojową - poinformował ppłk Rafał Kowalski.

ab / bielsko.info, źródło: 18 batalion powietrznodesantowy

REKLAMA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.