Praca Bielsko-Biaa Praca Bielsko-Biaa

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 5 marca 2018
  • 6 marca 2018
  • wyświetleń: 4825

Przystanek kolejowy za Teatrem? Radny marzy o kolei aglomeracyjnej

Od czasu do czasu odżywa koncepcja utworzenia kolei miejskiej na bazie przebiegających przez Bielsko-Białą linii kolejowych. Tym razem propozycję utworzenia kolei aglomeracyjnej przedstawił radny Maurycy Rodak.

pkp, tory, pociąg, koleje śląskie
Przystanek kolejowy za Teatrem? Radny marzy o kolei aglomeracyjnej · fot.


Radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości przestawił interpelację w sprawie "perspektyw utworzenia kolei aglomeracyjnej na terenie Bielska-Białej i miejscowości wchodzących w skład aglomeracji bielskiej".

Maurycy Rodak w piśmie do prezydenta miasta zaznaczył, że od lat trwają starania o rewitalizację odcinka linii kolejowej 190 z Bielska-Białej do Skoczowa, a kolejną odsłoną działań jest opracowanie pt. "Linia kolejowa nr 190 Bielsko-Biała - Cieszyn istotnym elementem rozwoju Śląska Cieszyńskiego w ramach Subregionu Południowego Województwa Śląskiego". O dokumencie, który trafił do marszałka województwa śląskiego, pisaliśmy w artykule "Szansa na przywrócenie połączenia kolejowego z Cieszynem?".

- Bielsko-Biała odziedziczyło po Austro-Węgrzech znakomite połączenia kolejowe we wszystkich kierunkach, które łączą się ze sobą w centrum miasta. Przy wykorzystaniu tych linii dla transportu lokalnego okazuje się, że zyskujemy doskonałą alternatywę dla obecnie najbardziej zatłoczonych dróg w naszym mieście - uważa radny.

Maurycy Rodak jest zdania, że mieszkańcy Bielska-Białej i aglomeracji mogliby podróżować obrzeżami osiedli Polskich Skrzydeł, Wojska Polskiego, Kopernika, potem Piastowskiego do dworca głównego. Dalej podróż mogłaby prowadzić południowymi dzielnicami miasta, przez Leszczyny i Mikuszowice. Przy odpowiednim skomunikowaniu mogliby dostać się do Bielska-Białej mieszkańcy Jasienicy, Wilkowic, Kóz czy Czechowic-Dziedzic.

- Ponadto konieczne byłoby utworzenie dodatkowych przystanków, które z pewnością zachęciłoby mieszkańców do wykorzystania tej alternatywy dla ruchu kołowego. Przy wdrożeniu takiego rozwiązania idealnym punktem na przystanek w centrum miasta jest teren na zapleczu Teatru Polskiego. Miejsce to już było rozważane na przystanek w centrum miasta pod kątem lokalizacji przystanku kolejowego w latach 80-tych - uważa radny.

Maurycy Rodak oczekuje od prezydenta odpowiedzi na dwa pytania: czy władze miasta widzą szansę na utworzenie w dalszej perspektywie czasu miejskiej kolei aglomeracyjnej oraz czy władze miasta uważają za zasadne utworzenie dodatkowych przystanków kolejowych w pobliżu skupisk ludzkich oraz kluczowego dla centrum przystanku Bielsko-Biała Teatr.

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA