Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 21 listopada 2017
  • wyświetleń: 4142

Obchody I Światowego Dnia Ubogich w Bielsku-Białej

Eucharystia, spotkanie ewangelizacyjne i wspólny posiłek dla około stu osób - złożyły się na organizowane po raz pierwszy obchody Światowego Dnia Ubogich, które odbyły się 18 listopada w Bielsku-Białej.

Obchody I Światowego Dnia Ubogich w Bielsku-Białej · fot.


W bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz w podziemiach świątyni Caritas diecezji bielsko-żywieckiej razem z diakonią Wspólnoty Przymierza „Miasto na Górze” i bielskim kołem Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta zaprosiły ludzi potrzebujących do modlitwy oraz na kolację.

Po liturgii w kościelnej kaplicy, wszyscy spotkali się na agapie - z ciepłym gulaszem, ciastem i słodyczami - w salce w podziemiach kościoła. Przy stołach usiadło około stu osób borykających się na co dzień z biedą. Obok nich wspólnie jedli posiłek ci, którzy chcą się dzielić tym, co mają.

Modlono się i śpiewano przy akompaniamencie zespołu diakonii muzycznej Wspólnoty Przymierza „Miasto na Górze”. Na ekranie wyświetlano teksty śpiewanych pieśni.

Obchody I Światowego Dnia Ubogich w Bielsku-Białej
Obchody I Światowego Dnia Ubogich w Bielsku-Białej · fot.


Ks. Kasprowski przypomniał, że Światowy Dzień Ubogich rozpoczął tydzień inicjatyw na terenie Bielska-Białej, związanych z pomocą ubogim. W siedzibie diecezjalnej Caritas przez cały tydzień każdy potrzebujący, bezdomny, który nie jest przygotowany na zimę, będzie mógł otrzymać ciepłą odzież. Planowane są też inne akcje - m.in. związane z działalnością Banku Chleba i rozdawaniem termosów z gorącymi napojami.

Bielska Wspólnota Przymierza „Miasto na Górze” , która była jednym z organizatorów Światowego Dniach Ubogich, to jedna z najstarszych wspólnot w Bielsku-Białej. Początkowo jej ojcem duchowym był, dziś już nieżyjący, dominikanin, o. Joachim Badeni. Obecnie liczy kilkaset dorosłych osób. Jej członkowie założyli też katolicką szkołę podstawową, gimnazjum i liceum. Przy wspólnocie od wielu lat działa prężnie stała diakonia ewangelizacji wśród alkoholików, prowadząca cotygodniowe spotkania w kilku ośrodkach odwykowych, oraz diakonia pracy z trudną młodzieżą. Od ludzi związanych ze wspólnotą wypłynęła tez inicjatywa Tygodnia z Ewangelią w Bielsku-Białej.

Obchody I Światowego Dnia Ubogich w Bielsku-Białej
Obchody I Światowego Dnia Ubogich w Bielsku-Białej · fot.


Światowy Dzień Ubogich jest obchodzony w tym roku po raz pierwszy. Papież Franciszek ustanowił go na zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Zaznaczył, że dzień ten będzie obchodzony w każdą XXXIII Niedzielę Zwykłą - tydzień przed uroczystością Chrystusa Króla. Swoje orędzie na I Światowy Dzień Ubogich ojciec święty opatrzył hasłem "Nie miłujmy słowem, ale czynem", zaczerpniętym z 1 Listu św. Jana.

Według danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w Polsce ponad 33 tys. osób nie ma domu, z czego 83,5 proc. to mężczyźni. Caritas prowadzi na terenie kraju 96 placówek dla osób bezdomnych, w tym schroniska, noclegownie i ogrzewalnie, w normalnym trybie mogące udzielić pomocy ponad 2600 osobom. W trakcie silnych mrozów placówki te przyjmują jednak większą liczbę potrzebujących. W pomocy osobom bezdomnym placówki Caritas współpracują z policją i strażą miejską.

ab / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA