bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 11 października 2017
  • wyświetleń: 4838

W bielskich kościołach pomodlą się za dzieci, które urodziły się martwe

Za nami:

Msze św. i modlitwy w intencji dzieci, ich symboliczne pochówki, wykłady psychoterapeutów oraz spotkania rodzin po stracie - składają się co roku na obchody Dnia Dziecka Utraconego, które przypadają 15 października. W tym roku inicjatywy zaplanowano na kilka dni w miastach w całej Polsce, m.in. w Bielsku-Białej.

cmentarz
W bielskich kościołach pomodlą się za dzieci, które urodziły się martwe · fot.


Wszyscy rodzice dotknięci stratą swojego dziecka są zaproszeni do wspólnotowej modlitwy w niedzielę, 15 października, do kościoła św. Józefa na bielskim osiedlu Złote Łany. Spotkanie rozpocznie Różaniec o godz. 17.15, po którym zaplanowano wieczorną Mszę św. w intencji rodziców, którzy stracili swoje dziecko w czasie ciąży, tuż po narodzeniu lub w późniejszym wieku. W czasie liturgii wymienione zostaną imiona zmarłych dzieci. Imiona te można przesłać smsem na numer 501 347 919.

Po Mszy św. będzie można nabyć najnowszą książkę bielskiego Wydawnictwa Inspiracje, związaną z tematyką spotkania: „Poronienie. Ukoić ból”.

Inne wydarzenia w ramach Dnia Dziecka Utraconego na terenie Bielska-Białej:
  • parafia św. Franciszka z Asyżu w Wapienicy - w środę, 18 października, 18.45 (po Mszy św.) - Koronka, świadectwa, modlitwa dziękczynienia, zapalenie świec z imionami dzieci,
  • parafia w Hałcnowie - 17.45 Różaniec, 18.15 Msza św,
  • parafia NSPJ - 17.15 Różaniec, 18.30 Msza św. i przejście ze zniczami pod Krzyż oraz modlitwa pod krzyżem,
  • parafia św. Małgorzaty (Kamienica) - 12.30 Msza św., Różaniec i przejście nad Grób Dziecka Utraconego - modlitwa nad grobem.


Więcej informacji o innych inicjatywach związanych z Dniem Dziecka Utraconego na stronach www.dlaczego.org.pl, prowadzoną przez Organizację Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych, oraz www.poronienie.pl, prowadzoną przez Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu.

Według badań Fundacji Przetrwać Cierpienie przeprowadzanych w latach 2012-2014 ok. 27 proc. rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, nie ma możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku. Głównymi przyczynami takiej sytuacji jest niewiedza rodziców oraz nieznajomość prawa. Natomiast aż 30 proc. kobiet, które poroniły, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego.

Pierwszy raz Obchody Dnia Dziecka Utraconego zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. Dzień ten przypada 15 października, tyle bowiem trwa ciąża licząc umownie od 1 stycznia.

ab / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

REKLAMA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.