bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 12 października 2017
  • wyświetleń: 1830

Odszkodowanie za niemożność korzystania z pojazdu po kolizji

Każdy wypadek samochodowy, a nawet nieco poważniejsza stłuczka, wiąże się z różnego rodzaju negatywnymi skutkami. Najważniejsze są oczywiście te zdrowotne, jednakże oprócz nich ważna jest także możliwość korzystania z samochodu. Jeśli jest on jednak uszkodzony, musi pozostać w warsztacie przez pewien czas. To bardzo niekorzystna sytuacja, w szczególności dla osób, dla których auto to narzędzie służące do zarabiania pieniędzy. Czy można wówczas domagać się odszkodowania?

Afterweb


Uszkodzony samochód i co dalej?

Każda kolizja jest inna, mimo to powoduje ona pewnego rodzaju uszkodzenia pojazdu. Oznacza to, że będzie on wymagał naprawy. Niekiedy jednak jest tak, że na pierwszy rzut oka nie widać poważnych uszkodzeń, jednakże wymiany, czy też naprawy, będą wymagały elementy ukryte pod nadwoziem. Wówczas to pojawia się problem dotyczący niemożliwości korzystania z samochodu, a także kosztów jego reperacji. Niezależnie od rodzaju uszkodzeń, dla wielu osób auto jest narzędziem służącym do pracy bądź też do załatwiania różnych spraw. Niemożność korzystania z samochodu jest szczególnie uciążliwa na przykład dla taksówkarzy.

Na jakiej podstawie można ubiegać się o odszkodowanie?

Każde roszczenie musi posiadać swoją podstawę prawną, czyli uzasadnienie w przepisach. W omawianej sytuacji znajduje zastosowanie art. 361 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego. Otóż chodzi tutaj o szkodę w postaci utraconych korzyści. Dla kogoś, dla kogo samochód jest narzędziem pracy, niekorzystanie z niego wiąże się z utratą zarobków. Stąd też należy mu się wyrównanie z tego tytułu. Swoje roszczenie można skierować do firmy ubezpieczeniowej, w której wykupioną polisę posiada sprawca zdarzenia. Należy jednak przedstawić sposób wyliczenia wysokości żądanej kwoty. Ubezpieczyciel musi bowiem wiedzieć do czego konkretnie ma się ustosunkować.

W jaki sposób można uzyskać odszkodowanie?

Aby uzyskać należne świadczenie, należy zgłosić szkodę u ubezpieczyciela. Dobrze jest zrobić to za pośrednictwem kancelarii odszkodowawczej. Zdaniem eksperta z kancelarii CODEX: https://codex.org.pl/ - Wartym podkreślenia jest, że tego typu firmy posiadają duże doświadczenie w obliczaniu wysokości utraconych zarobków, a także określaniu sumy innych należnych roszczeń odszkodowawczych. Co ważne, kancelaria odszkodowawcza załatwia wszystkie niezbędne formalności, przygotowuje odpowiednie pisma. Ponadto istotne jest również to, że nie trzeba od razu płacić za wykonaną usługę. Otóż honorarium kancelarii to pewien - określony w umowie - procent sumy, którą uda się ostatecznie uzyskać.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że może mu się należeć odszkodowanie za utracone korzyści. Jest to szczególnie istotne dla przedsiębiorców, na przykład taksówkarzy, dla których samochód jest zwyczajnym narzędziem pracy. Jest to jak najbardziej możliwe, zwłaszcza jeżeli skorzysta się z pomocy profesjonalistów, którzy postarają się wywalczyć jak najwyższą kwotę.

Artykuł dodany w ramach abonamentu.

REKLAMA

Reklama