bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 13 kwietnia 2017
  • wyświetleń: 4372

Kryzys w Nowoczesnej? Wiceszef bielskiego koła przeszedł do PO

Jacek Walewski, wiceprzewodniczący Nowoczesnej w kole bielskim, zrezygnował z piastowanej przez niego funkcji i członkostwa w partii. Młody polityk przeszedł do lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej.

jacek walewski
Kryzys w Nowoczesnej? Wiceszef bielskiego koła przeszedł do PO · fot.


Jacek Walewski był związany z Nowoczesną od początków jej istnienia. W 2015 roku był jedną z czołowych postaci sztabu wyborczego Nowoczesnej na Podbeskidziu. Przypominamy, że w minionych wyborach parlamentarnych partia Ryszarda Petru zdobyła w okręgu bielskim jeden mandat.

- Uważam wywalczenie jednego mandatu poselskiego w naszym okręgu za duży sukces całego naszego zespołu i wszystkich osób kandydujących - napisał Jacek Walewski w oświadczeniu, które przesłał do lokalnych mediów. Z listu dowiadujemy się, że powodem jego decyzji o przejściu z Nowoczesnej do Platformy Obywatelskiej był brak zgody osób decyzyjnych w bielskim kole Nowoczesnej do współpracy z PO na szczeblu lokalnym.

Razem z Jackiem Walewskim z Nowoczesnej w ostatnim czasie odeszli także sekretarz Bogdań Desoń oraz trzech szeregowych członków partii. - Uważam, że sprawa jest niewarta zainteresowania - skomentował w czwartek rano poseł Mirosław Suchoń z Nowoczesnej. Parlamentarzysta dodał, że nie bez przyczyny sprawa wypłynęła dopiero w minioną środę, kiedy czterech posłów Nowoczesnej ogłosiło decyzję o odejściu do PO.

Przewodniczący Zarządu Powiatu Platformy Obywatelskiej w Bielsku-Białej nie ukrywa, że to wzmocnienie dla partii. - Jacek Walewski to sprawny organizator. Był kiedyś członkiem stowarzyszenia Młodzi Demokraci [młodzieżówka Platformy - przyp. red]. Chciałbym, żeby decyzja Jacka Walewskiego nie była odbierana jako źródło konfliktu między partiami. Jestem zdania, że musimy współpracować, szczególnie przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Jeśli Platforma Obywatelska razem z Nowoczesną nie wystawią w mieście jednego kandydata na prezydenta, to możemy tych wyborów nie wygrać - mówi Jarosław Klimaszewski.

Oświadczenie Jacka Walewskiego

Szanowni Państwo!

Z dniem 17 marca zrezygnowałem z członkostwa i funkcji wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w kole bielskim. Z partią Ryszarda Petru byłem związany od początku jej istnienia. Jako członek sztabu wyborczego angażowałem się w ostatnią kampanię parlamentarną. Uważam wywalczenie jednego mandatu poselskiego w naszym okręgu za duży sukces CAŁEGO naszego zespołu i WSZYSTKICH osób kandydujących. Jako wiceprzewodniczący koła tworzyłem lokalne struktury ugrupowania. Wraz z grupą pozostałych naszych członków (m.in. sekretarzem Bogdanem Desoniem, który również odszedł z partii) byłem zwolennikiem współpracy Nowoczesnej z innymi lokalnymi siłami politycznymi. W obecnej sytuacji jest to jedyne - choć wymagające wzniesienia się ponad partykularne interesy - racjonalne rozwiązanie. Niestety nasze inicjatywy były stale torpedowane przez inne osoby decyzyjne w bielskim kole. To główny powód mojego odejścia.

Początkowo Nowoczesna zdawała się być partią, która nada nowy ton polskiej polityce i będzie w stanie w skuteczny sposób przeciwstawić się Prawu i Sprawiedliwości. Niestety kolejne wpadki Ryszarda Petru i brak wyciągania wniosków z własnych błędów przez osoby odpowiedzialne za kierowanie ugrupowaniem na szczeblu centralnym i lokalnym przekreśliły te szanse. Czołowe osoby w Nowoczesnej w wypowiedziach publicznych sugerują, jakoby fakt, że są nowe w polityce i dopiero się jej uczą stanowił ich atut. Niestety obecna sytuacja Polski nie pozwala na to, by główną siłą opozycyjną obwoływała się partia parlamentarzystów-uczniaków. By rywalizacja z PiS miała szanse powodzenia na czele opozycji musi stać ugrupowanie posiadające doświadczonych polityków i zbudowane struktury.

Choć zdecydowałem się odejść z Nowoczesnej, nie zamierzam rezygnować z działalności społecznej i politycznej. Dlatego dzisiaj rozpoczynam współpracę z Platformą Obywatelską RP. Jednocześnie zachęcam moje koleżanki i kolegów z byłego ugrupowania do wspólnego działania na rzecz zjednoczenia opozycji - przynajmniej na poziomie Bielska-Białej. Jestem głęboko przekonany, że wkrótce będziemy ponownie działać wspólnie!

Jacek Walewski


Oświadczenie Zarządu Koła Nowoczesnej w Bielsku-Białej

Członkami koła Nowoczesnej w Bielsku-Białej są osoby wywodzące się z różnych środowisk, które podzielają zaproponowaną przez Nowoczesną wizję zmiany Polski i postanowiły współdziałać w celu realizowania tej wizji, naszego programu. Odejścia nie są niczym zaskakującym, zwłaszcza wówczas, gdy toczy się bezwzględna walka o utrzymanie duopolu partyjnego.

Jesteśmy przekonani, że zmiany, które nastąpią w wyniku odejścia naszego kolegi spowodują, że nasze działania będą bardziej dynamiczne oraz zostaną dostrzeżone przez mieszkańców Bielska-Białej i okolicznych miejscowości.

Obecnie pracujemy nad programem i wizją przyszłości Bielska-Białej oraz naszego regionu. Jako członkowie Nowoczesnej będziemy nadal konsekwentnie realizować swoją wizję budowy Polski jako dobrze zorganizowanego kraju.

Jesteśmy również zwolennikami szerokiej i partnerskiej współpracy na rzecz mieszkańców naszego miasta i regionu. Wyrażamy jednak przekonanie, że musi się ona odbywać z poszanowaniem dobrych obyczajów.

Zbigniew Dal
Wiceprzewodniczący Koła Nowoczesnej w Bielsku-Białej

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze