bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 30 marca 2017
  • wyświetleń: 3473

W ratuszu debatowano na temat poprawy jakości powietrza

W środę, 29 marca w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej odbyło się seminarium zorganizowane z inicjatywy Urzędu Miasta Krakowa, podczas którego poruszone zostały tematy dotyczące obecnie jednego z newralgicznych problemów polskich miast - jakości powietrza.

seminarium, ratusz, spotkanie, zebranie
Seminarium na temat poprawy jakości powietrza - 29.03.2017


Władze Krakowa, podobnie jak władze Bielska-Białej od dawna angażują się w ideę skutecznej poprawy czystości powietrza. Urząd Miejski Krakowa w latach 2014-2017 realizował projekt pn. „Zintegrowany system monitorowania danych przestrzennych dla poprawy jakości powietrza w Krakowie” - MONIT-AIR, który był współfinansowany z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Lichtenstein i Islandia) na lata 2009-2014.

Projekt współrealizowany przez Gminę Miejską Kraków i Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB w Warszawie, Oddział w Krakowie miał na celu dostarczenie nowoczesnej bazy informacji przestrzennych, uzyskanych w wyniku monitoringu, kontroli i badań pomiarowych wykonanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w celu wspomagania procesu decyzyjnego zmierzającego do poprawy życia mieszkańców, zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.

Dla utworzenia systemu korzystano z bogatego doświadczenia naukowców Norweskiego Instytutu Meteorologicznego, którzy jako partnerzy projektu Funduszu Współpracy Dwustronnej byli konsultantami prowadzonych prac. Jednym z głównych produktów projektu było stworzenie mapy warunków wentylacyjnych miasta opartej o obiektywną metodę modelowania matematycznego - mówi Jan Urbańczyk Z-ca Dyrektora Wydziału Kształtowania Urzędu Miasta Krakowa.

Słuchacze zapoznali się z działaniami, jakie w ramach projektu zostały podjęte w Krakowie, a były to m.in. ocena warunków przewietrzania Krakowa przy wykorzystaniu zaawansowanych systemów modelowania, inwentaryzacja niskiej emisji w zakresie czynnych pieców, kotłowni i kominków na paliwa stałe, czy też kontrola likwidacji pieców na paliwa stałe w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji.

Uczestnikami seminarium w Bielsku-Białej byli przedstawiciele gmin ościennych, a także urbaniści i służby ochrony środowiska.

ups / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.