Praca Bielsko-Biaa Praca Bielsko-Biaa

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 3 grudnia 2015
  • wyświetleń: 3514

Bez bólu w dziecięcym szpitalu

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej otrzymał certyfikat „Szpital bez bólu”, który potwierdza stosowanie w tej medycznej placówce najwyższych standardów uśmierzania bólu pooperacyjnego.

Szpital, Halina Boślak, Marek Sobol, Sawczuk
Na zdjęciu od lewej: Halina Boślak (pielęgniarka oddziałowa Oddziału Chirurgii Dziecięcej), Marek Sobol (ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci) oraz Donata Sawczuk (naczelna pielęgniarka). · fot.


Certyfikat „Szpital bez bólu” przyznaje Polskie Towarzystwo Badania Bólu wraz z Polskim Towarzystwem Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Polskim Towarzystwem Ginekologicznym, Towarzystwem Chirurgów Polskich oraz Polskim Towarzystwem Ortopedycznym i Traumatologicznym.

O tym, że droga wiodąca do tego certyfikatu nie jest prosta najlepiej świadczy fakt, iż dziecięcy szpital z Bielska-Białej starania o ten dokument rozpoczął równo rok temu. Żeby osiągnąć cel między innymi trzeba było zorganizować niezbędne szkolenia dla pielęgniarek z Oddziału Chirurgii Dziecięcej, lekarzy chirurgów i lekarzy anestezjologów, opracować skalę oceny bólu u dzieci oraz wdrożyć w życie procedurę oceniania wysokości bólu, stosowania leków adekwatnych do uzyskanych wyników oraz odnotowywania tych działań w specjalnej dokumentacji.

- W ramach tej procedury monitorowane i sprawdzane jest również to, czy u pacjentów nie występują jakieś niepożądane skutki podawania leków przeciwbólowych. Oczywiście zarówno pacjenci jak i ich rodzice są przed operacją informowani, że po zabiegu będzie u pacjenta mierzony poziom bólu. W ten sposób przygotowujemy chore dzieci oraz ich rodziców do współpracy ze szpitalem w działaniach mających na celu uśmierzenie pooperacyjnego bólu - mówi Donata Sawczuk, naczelna pielęgniarka Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Opisany system walki z bólem musiał kilka miesięcy funkcjonować w praktyce i dopiero wówczas możliwe było wystąpienie o certyfikat do Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. Fakt jego przyznania bez żadnych uwag wskazuje, że oceniono, iż system działa bez zarzutu.

Certyfikat „Szpital bez bólu” przyznawany jest na trzy lata. Po tym okresie dziecięca placówka medyczna z Bielska-Białej będzie musiała ponownie wykazać, że spełnia normy pozwalające posługiwać się takim dokumentem.

ups / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA